Роботи сучасних українських фотографів у штаб-квартирі Світового банку

28 червня ГО МСМ представили виставку сучасної української фотографії «Мистецтво справлятися з війною» у штаб-квартирі Світового банку у Вашингтоні, округ Колумбія. На відкритті виставки були присутні віце-президентка Світового банку у справах регіону Європи та Центральній Азії Анна Б’єрде та Надзвичайний та Повноважний посол України в Сполучених Штатах Америки Оксана Маркарова.

Безпрецедентний проєкт, що вперше презентує українське сучасне мистецтво на рівні однієї із найповажніших наднаціональних інституцій світу, організований спільними зусиллями Мистецької програми Світового банку, Офісу виконавчого директора з питань України (EDS19) та регіону Європи та Центральної Азії разом із ГО МСМ на основі проєкту «Мистецтво воєнного стану. Архів» та спрямований на підтримку Українського мистецького фонду екстреної допомоги.

«Те, що ми бачимо на цих світлинах, по-справжньому лякає, і ми запам’ятаємо 24 лютого 2022 року як один з найстрашніших днів у світовій історії. Я можу навести купу цифр щодо руйнувань, яких зазнає Україна у цій війні, але закликаю вас подивитися на світлини, що представлені на виставці, — вони дають дуже глибоке і болюче уявлення про жахливе сьогодення України», — звернулася до гостей відкриття віце-президентка Світового банку у справах регіону Європи та Центральній Азії Анна Б’єрде.

В свою чергу Надзвичайний та Повноважний посол України в Сполучених Штатах Америки Оксана Маркарова відзначила важливість виставки для донесення до світових лідерів думок інформації про те, що відбувається в Україні зараз. «Ми дуже древня країна, яка бореться із тим самим ворогом протягом останніх 400 років. І ось зараз після 30 років незалежності ми знову бачимо що бути демократичним, бути вільним, бути європейським, бути українцем значить бути під загрозою, яка походить від нелюдського режиму, що розпочав нищівну війну в самому серці Європи. У цих світлинах — чиста правда про те, як 40 мільйонів українців живуть сьогодні. А також в них ви побачите, як після кожної атаки ми стаємо сильнішими, і все більше і більше голосів впевнено говорять “ми переможемо!”».

Мистецтво воєнного стану. Архів 2

На виставці під кураторством ГО МСМ та Мистецької програми Світового банку представлені роботи наших сучасників Олександра Глядєлова, Владислава Краснощока, Олени Субач, Владислави Соловйової та Ігоря Бондаренка, створені з моменту початку повномасштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 року.

П’ять фотографів — п’ять особистих реакцій на війну. Кожен автор по-своєму переплавляє травматичний досвід у художній образ. Разом вони створюють образ війни, близький до реальності, який передає набагато більш нюансований емоційний діапазон, ніж це можна відобразити в ЗМІ.

«У той час, як російський режим хоче стерти нас разом із нашою пам’яттю і культурою, український народ продовжує чинити опір, творити і зберігати. Це один із наших численних способів боротьби. У світі фейків, де вже немає об’єктивної інформації, художня рефлексія стає вирішальним свідченням цієї війни для наступних поколінь», — підкреслила співголова ГО МСМ Ольга Балашова.

Мистецтво воєнного стану. Архів 4

Візуальне рішення для виставки «Мистецтво справлятися з війною» створив український художник Саша Курмаз. Виставкові копії робіт, представлених в експозиції, увійдуть до мистецького зібрання Світового банку, в якому досі був лише один твір українського автора — робота харківського графіка Павла Макова.

Виставка «Мистецтво справлятися з війною» є частиною публічної програми проєкту «Мистецтво воєнного стану. Архів», започаткованого ГО МСМ після 24 лютого. Щодня Ольга Балашова, Галина Глеба та Тетяна Лисун ведуть кураторське спостереження за українськими митцями, які реагують на війну мистецтвом, поширюючи свої твори в соціальних медіа. Роботи з Архіву наразі представлені також на 59-й Венеційській бієнале сучасного мистецтва рамках спеціального проєкту Piazza Ucraina. Наповнення Архіву триватиме до скасування режиму військового стану в Україні.

«Сьогодні 125-й день війни, яка почалася 8 років тому, але розгорталася століттями. Це війна Росії проти українського народу та його світогляду. Війна проти світогляду свободи і добрих дій: в Україні, коли ми звертаємося до когось, ми кажемо «добродій». Українці героїчно чинять опір ворогу. У той же час деякі з них будують інституції нового типу. Громадянське суспільство, загартоване війною, зріле і свідоме своєї сили, є важливим результатом нашої Перемоги і, ми віримо, є надбанням світової спільноти», — сказала співголова ГО МСМ Юлія Гнат.

Мистецтво воєнного стану. Архів

Виставка «Мистецтво справлятися з війною», що експонується у штаб-квартирі Світового банку в Вашингтоні, триватиме до вересня.

Читайте также: SMALL TALK: ХУДОЖНИЦЯ ZINAIDA ПРО ПЕРСОНАЛЬНУ ВИСТАВКУ «РУШНИКОВІ ПОЛОТНА»


Источник marieclaire.ua