Велика прем’єра. Нова опера GENESIS буде представлена у Музеї Ханенків.

У Музеї Ханенків відбудеться прем'єра опери GENESIS від лабораторії сучасної опери Opera Aperta. П'ятигодинна вистава «GENESIS. OPERA of Memory in 13 mise-en-scene» — це нова робота композиторів Романа Григоріва та Іллі Разумейко за продюсування агенції proto produkciia.

У 2022 році артисти Opera Aperta опиняються у пустому музеї, чистий простір якого розказує нам історію цієї війни та усіх попередніх війн. Музичні інструменти, тіні міфічних персонажів та голоси поступово заповнюють галереї і сходи палаццо, для того щоб зіграти містерію книги Буття – сім днів створення світу, що безкінечно повторюються. 13 кімнат музею перетворяться на 13 мізансцен політопічного “театру пам’яті” прогулянка яким буде нагадувати прочитання роману “Rauyela” Кортасара: блукаючи лабіринтами спогадів та звукових ландшафтів, крізь які можна потрапити в будь-який інший музей або театр світу, глядач створює власну драматургію опери, сповільнюючи час та деконструюючи історію.

«Робота над оперою почалась у липні. В основі лібрето — книга Буття та її варіації в різних культурах, а також вічний міф про Орфея, без якого не обходиться жодна опера. Під час перформансу  учасники та глядачі вистави перетворюються на “служителів” музею, його мешканців, переходячи зі стану “концерту”, “виконання” у стан проживання. 13 кімнат Музею перетворяться на 13 мізансцен політопічного “театру пам’яті”. Блукаючи вітальнями та галереями, глядач зможе створити власну драматургію опери і потрапити в будь-який інший музей або театр світу, сповільнюючи час і деконструюючи історію.

Останні три роки нам дуже пощастило з київськими локаціями. Chornobyldorf ми створювали у Мистецькому Арсеналі, Opera Lingua — у бібліотеці імені Вернадського. В цьому сезоні певну трилогію з попередніми локаціями утворює  простір Музею Ханенків. Він розташований поруч із нашою студією на базі Спілки композиторів. Будинок Ханенків  ніби сам обрав нас для створення GENESIS. Кожен сезон певний простір, його архітектура та історія стають для нас розширеною сценографією, місцем, яке надихає на пошук нового оперного формату.

Проєктом GENESIS уже зацікавився Роттердамський оперний фестиваль. Організатори фестивалю запропонували нам презентувати цю роботу наступного року. Також розглядаємо співпрацю з іншими європейськими музеями», – Роман Григорів, композитор та режисер опери GENESIS, співзасновник лабораторії Opera Aperta.

«Музей завжди намагається створювати умови для якомога об’ємнішого сприйняття творів мистецтва. Кілька років у нас діє проєкт “Голоси епох” у партнерстві з ансамблем солістів “Благовість”, а також класичні концерти Євгена Громова, де ми разом проговорюємо епохи через музику. Ми не знаємо, якою буде наша експозиція після війни, але у цей час потрясіння ми також розуміємо, як багато ми не знаємо і про себе. І зараз ми шукаємо ці ключі пізнання. Співпраця з Opera Aperta є одним з таких ключів.

Опера була створена спеціально для музею, саме у цих обставинах. Вона не є доповненням до існуючого. Це кардинально новий, унікальний досвід відкриття і пізнання музею, будинку через іншу практику. Роман і Ілля разом з митцями раптом підсвічували якісь приховані коди і нову мову, відкриваючи раніше небачені зв’язки. Саме тому і театрам варто йти на експеримент, не “фіксувати” глядача в одному положенні, а надати досвід просторового і часового блукання, наприклад, у музеї. Музей обмежений стінами і творами, але необмежений кількістю маршрутів, які породжують нові інтерпретації і сенси», – Юлія Ваганова, в. о. директорки Музею Ханенків.

Побачити виставу глядачі зможуть також 1 та 2 жовтня. Початок о 14:00.

Фотографії з репетиції надала пресслужба Музею Ханенків.

Читайте також: SMALL TALK: РОМАН ГРИГОРІВ ТА ІЛЛЯ РАЗУМЕЙКО, УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ, АВТОРИ OPERA LINGUA


Источник marieclaire.ua