Через два роки повномасштабної війни українські діти демонструють силу та стійкість

Витривалістю і творчою наснагою сповнені роботи дітей на виставці «Ательє мрій» від ЮНІСЕФ.

 

Київ, 22 лютого 2024 року. Через два роки після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року українські діти продовжують демонструвати надзвичайну внутрішню силу та стійкість, попри постійну жорстокість, руйнації та вимушене переселення. Щоб відзначити силу духу, яку проявляють наймолодші громадяни в умовах війни, ЮНІСЕФ організував виставку, що відкрилася 22 лютого в Національному центрі «Український дім». Експонати, представлені на ній, створили понад 150 дітей у співпраці з відомими українськими митцями й мисткинями.  

«Варто пам’ятати, що за кілька років ці діти стануть дорослими, від яких залежатиме майбутнє України, підкреслив Мунір Мамедзаде, голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Щодня вони демонструють внутрішню силу, підтримуючи своїх рідних, однолітків і громади. Воля дітей є джерелом змін у країні, і вони відбудовуватимуть Україну та перетворюватимуть свої мрії на реальність. Саме тому добробут дітей та дотримання їхніх прав один із пріоритетів сьогодні».

Попри жахи війни багато дітей змогли знайти розраду в творчості, навчаючись співу, танцю, живопису та підтримуючи одне одного.  

«Ми запитували дітей, що їх найбільше здивувало і про що вони мріють, додає Мунір Мамедзаде. Усі без винятку відповідали, що найбільше хочуть миру. Вони також висловлювали цілком дитячі бажання: новий телефон чи іграшка, кролик, собака чи поїхати на море. Хоч якими важкими були їхні переживання, хоч яких втрат ці діти зазнали, вони продовжують усміхатися. Як квіти, що пробиваються крізь асфальт до сонця, українські діти після безсонних ночей ідуть до школи, творять, мріють та діють».

За останніх два роки діти у прифронтових регіонах України були змушені провести до 5 тисяч годин у підвалах та укриттях, що еквівалентно шести місяцям перебування під землею. Крім того, станом на вересень 2023 року лише близько половини українських шкіл мали змогу організувати очне навчання. А на сході та півдні країни лише 15% дітей відвідують заняття, решта змушена навчатися онлайн.

Дорослішання в умовах війни має неабиякий вплив і на психічне здоров’я. За оцінками ЮНІСЕФ у 2023 році, 1,5 мільйона дітей мають ризик розвитку депресії, тривожності, посттравматичного стресового розладу та інших проблем психічного здоров’я.

Напередодні виставки понад 150 дітей співпрацювали з відомими українськими митцями й мисткинями Машею Ревою, Ксенією Білик, Юрієм Болсою, Антоном Логовим під кураторством засновниці ГО «Порт Культури» Каті Тейлор. Їхні твори, що відображають переживання та досвід зростання під час війни, були створені на воркшопах у дитячих точках «Спільно» від ЮНІСЕФ у Харкові, Києві, Дніпрі та Одесі.

Головною інсталяцією виставки стала робота Ксенії Білик «Цвіт дитинства», яка демонструє мрії, свободу та волю до життя українських дітей. Вона складається з 12 тисяч квіток, вирізаних із дитячих ескізів. Кожен із гостей виставки зможе забрати із собою одну з квіток, натомість створивши та прикріпивши нову. Також тут представлені артоб’єкти авторства дітей та молоді з понад 50 громад України від ГО «Культурна платформа Закарпаття».

У межах виставки та креативної програми від ГО «Культурна платформа Закарпаття» пройдуть майстер-класи, під час яких діти зможуть помузикувати на музичних інструментах, дослідити навколишній світ через звук, висловити свої емоції за допомогою фотокамери, розвинути впевненість шляхом виконання акторських вправ, приєднатися до джемсейшенів молодих джазових виконавців, а також зануритися в український попарт. Менторами в межах креативної програми будуть хореограф Анатолій Сачівко, дизайнер Даніло Шуліпа, інді-попгурт «ТОНКА» та багато інших митців та мисткинь. Відвідати воркшопи можна до 3 березня включно.

Виставка «Ательє мрій» працюватиме з 22 лютого по 3 березня щодня з 11:00 до 19:00.

Вхід вільний.

Адреса: Національний центр «Український дім» (м. Київ, вул. Хрещатик, 2).

Організатори Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) за участі ГО «Порт Культури», ГО «Культурна платформа Закарпаття».


Источник marieclaire.ua