Як розпізнати ПТСР і до кого звернутися по допомогу: поради МОЗ

Міністерство охорони здоров’я опублікувало поради, як розпізнати посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) і до кого звернутися по допомогу. 

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це розлад психічного здоров’я, який може виникнути після того, як людина пережила або стала свідком травматичних подій. Це може бути будь-яка подія, що несе в собі загрозу смерті або цілісності. У МОЗ зазначають, що травматична подія не обовʼязково може стати для людини травмою в психологічному сенсі, а травма – не обовʼязково спричинить ПТСР. Кожна людина реагує на травматичну подію по-різному. Більшість із часом почуватиметься краще, а симптоми стресової реакції зникатимуть. У людей, які продовжують відчувати інтенсивні емоції, мають тривожні думки та інші симптоми, може бути діагностовано ПТСР.

Як розпізнати ПТСР 

Симптоми посттравматичного стресового розладу можуть з’являтися в короткий або тривалий період після травмівної події. Зазвичай протягом перших трьох місяців. Людину може турбувати інтенсивні, тривожні думки та почуття, повʼязані з травматичною подією, що тривають довгий час після того, як ця подія закінчилася. Вона може переживати цю подію через спогади та/або нічні жахи. Відчувати сум, страх чи гнів, відчуженість від інших людей. Уникати ситуацій чи людей, які нагадують про травматичну подію. Мати сильну негативну реакцію на такі звичайні речі, як гучний звук чи випадковий дотик. 

До кого звернутися по допомогу при ПТСР

У МОЗ зазначають, що ПТСР є здебільшого виліковним. Посттравматичний стресовий розлад успішно минає у більшості пацієнтів. Проте він може стати причиною низки фізичних та психічних розладів, страждань. А також спричиняти конфлікти та труднощі у комунікації. ПТСР піддається лікуванню навіть через багато років після травматичної події. Ніколи не пізно звернутися по допомогу. 

Перший, до кого варто звернутися за ознак ПТСР, – сімейний лікар у медичному закладі. Цей спеціаліст повинен мати договір із НСЗУ на пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.

“Знайти таких фахівців можна на сайті НСЗУ, на дашборді “Надавачі медичної допомоги за напрямом “Психологічна та психіатрична допомога”. Серед фільтрів ліворуч слід обрати вид допомоги “Первинна”. Або запитати операторів контакт-центру НСЗУ за номером 16-77″, – радять у МОЗ.

У разі потреби сімейний лікар спрямує пацієнта до фахівця із психічного здоровʼя – психолога чи психіатра.

Автор: Яна Панюшкіна

Фото: Austin Kehmeier / Unsplash

Читайте також: ПОСТТРАВМАТИЧНИЙ СТРЕСОВИЙ РОЗЛАД У ДИТИНИ: ЯК РОЗПІЗНАТИ І ЩО РОБИТИ


Источник marieclaire.ua