Виявлено нову слабку ультрадифузну карликову галактику

Міжнародна група астрономів повідомляє про виявлення нової слабкої ультрадифузної карликової галактики в рамках систематичного широкомасштабного пошуку слабких карликових галактик за допомогою Огляду темної енергії (DES). Новознайдений об’єкт, який отримав назву NGC 55-dw1, є супутником галактики NGC 55. Деталі знахідки описано в статті, опублікованій 8 вересня на сервері попередньої обробки arXiv.

Ультрадифузні галактики (УДГ) є галактиками надзвичайно низької щільності. Найбільші UDG мають розміри, подібні до Чумацького Шляху, але мають лише приблизно 1% більше зірок, ніж наша рідна галактика. Таємниця UDG досі спантеличує вчених, які намагаються пояснити, чому ці слабкі, але великі галактики не розриваються на частини припливним полем їхніх скупчень.

Нещодавно група астрономів на чолі з Мітчем Макнанною з Університету Вісконсін-Медісон виявила новий UDG, який виявився супутником NGC 55 — спіральної галактики з перемичками, розташованої приблизно в 6,5 мільйона світлових років від нас у сузір’ї Скульптора. Відкриття ґрунтується на повних шести роках спостережень DES широкого огляду (DES Y6).

«Ми здійснили пошук за даними DES Y6 для карликових галактик зі слабким полем із геліоцентричними відстанями D = 0,3−2 Мпк, використовуючи простий алгоритм пошуку з узгодженим фільтром. Цей алгоритм ідентифікує галактики як надщільність кутових хвилин окремо розділених зірок», — дослідники. пояснив.

Новознайдений UDG, який отримав NGC 55-dw1, відділений від NGC 55 лише 47 кутовими хвилинами. Тому, якщо припустити, що галактика та її супутник приблизно на одній відстані, їх відокремлює лише 98 000 світлових років.

NGC 55-dw1 має абсолютну зоряну величину у V-діапазоні -8,0 маг., радіус напівсвітла приблизно 7200 світлових років і загальну зоряну масу приблизно 142 000 мас Сонця. Вік галактики оцінюється в 6,5 мільярдів років, а її металічність була оцінена на рівні -1,8.

Велика просторова протяжність NGC 55-dw1 відносно її світності робить її незвичайною серед відомої популяції карликових галактик у Місцевому обсязі — у межах 36 мільйонів світлових років від Землі. NGC 55-dw1 має одну з найнижчих поверхневих яскравостей (32,3 маг/кутна секунда2) і є найбільшою, найбільш дифузною галактикою з відомих із такою яскравістю.

Автори статті відзначили, що велика, дифузна природа NGC 55-dw1, висока еліптичність (0,56) і близькість до її потенційної галактики-господаря свідчать про припливну взаємодію з NGC 55. Однак для підтвердження цього необхідні подальші дослідження.

«Припливна взаємодія є можливим поясненням його великого розміру, високої еліптичності та надзвичайно низької поверхневої яскравості. (…) Однак через обмеження глибини наших наземних зображень, підтвердження припливного розлучення, ймовірно, вимагатиме подальшого спостереження. вгору”, – підсумували вчені. Джерело


[ оригинал ]